مراحل تولید چرم طبیعی در کارخانه

برای آنکه پوست خام جانور به چرم طبیعی تبدیل گردد نیاز است که یکسری مراحل در کارخانه های چرم سازی طی شود تا به آنچه که مد نظر هست برسیم.
ما در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که پوست خام چگونه و در چند مرحله به چرم طبیعی تبدیل می شود. امیدواریم که این مطلب برای شما خواننده عزیز مفید واقع شود.

چرم چیست؟

چرم طبیعی یک نوع ماده فرآوری شده است که در کارخانه چرم سازی از پوست دام هایی همچون بز، گاو، شتر، گوسفند، شترمرغ و … به دست می آید.
نوع مصنوعی یا صنعتی چرم ها نیز در کارخانه های تولید چرم مصنوعی توسط الیاف ساخته شده توسط انسان، حاصل می شود.

تعریف چرم سازی

به عمل چرم سازی، اصطلاحا واژه دباغی نیز اطلاق می شود.
چرم سازی به مجموعه مراحل و فرآیندهایی گفته می شود که در آن با اعمال فیزیکی و افزودن مواد شیمیایی، پوست خام فسادپذیر را به ماده ای ارزشمند و پربهاء به نام چرم تبدیل می کنند.

مراحل تبدیل پوست به چرم

به طور کلی پوست خام با طی کردن این مراحل به چرم طبیعی تبدیل می شود.

 • جدا کردن پوست از لاشه حیوان که به طور مرسوم به شکل سنتی و صنعتی انجام می گیرد.
 • مرحله خیساندن و شستشو؛ چون پوست پس از جدا شدن از لاشه حیوان ممکن است سریعا دچار فساد شود، آن را نمک سود کرده و آبش را می گیرند، لذا لازم است که در این مرحله آب از دست رفته مجددا به پوست باز گردد. در اینجا پوست را در حوضچه های دارای پره چرخشی و یا درام (بالابان) خیس می کنند، در نتیجه نمک در آب حل شده و آب لازم به پوست ورود پیدا می کند. ضمنا پروتئین های موجود در الیاف پوست توسط خیساندن دفع شده تا در نهایت بتوان به فرآورده باکیفیت تری دست یافت چون وجود این پروتئین ها از کیفیت چرم می کاهد.

 • آهک دهی؛ هدف از افزودن آهک به محلول، سست کردن ریشه مو و از بین بردن چربیها و پروتئین های اضافی غیرضروری است. این مرحله ممکن است بین 16 الی 36 ساعت به طول انجامد.

 • لش زنی یا لش زدایی؛ این عمل برای حذف تمامی بافت های غیر ضروری و باقیمانده بر روی پوست انجام می گیرد. این عمل یک حسن بزرگ دارد و آنهم اینکه باعث می شود تا مواد شیمیایی اضافه شده در مرحله بعد به طور یکنواخت و همگن به پوست نفوذ کرده و اینگونه کیفیت چرم بالا رود. برای انجام این کار از دستگاه لش زن استفاده می شود.

در این مرحله با افزودن یکسری از محلول های شیمیایی به پوست و یا خواباندن آن در بالابان، موهای سطح پوست را به طور کامل جدا کرده و حذف می کنند.

 • آهک گیری و آنزیم دهی؛ در این مرحله با اعمال نمونه هایی از ترکیبات شیمیایی، آهک اضافی را حذف کرده و PH را با پایین آوردنش تنظیم می کنند تا به مقدار مد نظر و دلخواه برسد. پس از حذف آهک نوبت به آنزیم دهی می رسد. در این مرحله مواد زائد باقیمانده از مراحل قبل به طور کامل حذف نهایی می شوند تا بستر برای تهیه چرمی مرغوب آماده شود.
 • تراش دادن چرم؛ در این مرحله چرم را با توجه به کاربری آن، توسط دستگاه به ضخامت های معین شده برش می زنند. ساییدن و پرداخت سطح چرم جهت همگن شدن نیز در این مرحله صورت می گیرد.
 • رنگ آمیزی چرم؛ رنگ آمیزی شامل سه مرحله می باشد؛
 1. رنگ اصلی
 2. رنگ زیرین
 3. رنگ نهایی

رنگ های مناسب برای رنگ آمیزی چرم به دو دسته تقسیم می شوند؛

 1. رنگ های آلی محلول در آب مثل رنگ های آنیلی و آنیونی و …
 2. رنگ های معدنی غیر محلول در آب مثل کرومات سرب و … که توان پوششی بالایی داشته و کاملا سطح چرم را می پوشانند.

پس از رنگ کردن چرم، این فرآورده سفت و سخت می گردد لذا به آن روغن اضافه می کنند تا خواصی نظیر انعطاف پذیری، کاهش میزان نفوذ گرما و سرما، ضد آب شدن و ایجاد توان کششی در آن ایجاد شود.
همچنین ماشین آلات مختلفی از جمله روترپرس، پرس، گلیز، اسپری، پدینگ، رول کت و … کاربرد و نقش شان در این مرحله است.

6 پاسخ

تعقیب

 1. […] تر در خبری تحت عنوان مراحل تولید چرم طبیعی در کارخانه به بیان تعریف چرم و چرم سازی پرداخته شد و مراحل تبدیل […]

 2. […] مراحل تولید چرم طبیعی در کارخانه […]

 3. […] مراحل تولید چرم طبیعی در کارخانه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *